Rys a jeho kořist.

O loveckých schopnostech rysa ostrovida se toho můžeme na internetu dočíst mnoho. Někde jsem se dokonce dočetl že: Rys je důležitým selektivním činitelem při odstraňování slabé a nemocné zvěře, zejména srnčí. Brání přemnožení vysoké zvěře, která okusem semenáčků stromů omezuje přirozené zmlazování lesa. Mezi predátorem a jeho kořistí existuje zpětná vazba. Pokud je dostatek zvěře, daří se také rysovi a jeho populace roste. V opačném případě jeho početnost klesá.

rys

Po více než dvaceti letech zkušeností nabytých pozorováním způsobu života rysa ostrovida v podmínkách Šumavy si dovolím tvrdit, že všechna tato tvrzení jsou spíše z kategorie zbožných přání jejich autorů. Realita je poněkud jiná a vrátím li se zpět k výše citovanému, tak:

1.) Rys bohužel NENÍ důležitým selektivním činitelem při odstraňování slabé a nemocné zvěře, zejména srnčí. Rys je především lovec! Uloví co uloví a nerozlišuje jestli je jeho potencionální kořist slabá či nemocná. To by dříve nebo později uhynul hladem. Důležitou strategií jeho lovu je moment překvapení. U slabé a nemocné kořisti se pouze zvyšuje procento úspěšnosti jeho lovu. Stejně tak nerozlišuje ani velikost kořisti. Pokusí se ulovit prostě to, co je zrovna k mání a v ideální vzdálenosti. Jediné, co v případě jelení zvěře rys respektuje, jsou parohy.

2.) Rys bohužel NEBRÁNÍ přemnožení vysoké zvěře (myšleno asi hlavně srnčí zvěř), která okusem semenáčků stromů omezuje přirozené zmlazování lesa. Stavy srnčí zvěře se v NP Šumava dlouhodobě spíše zvyšují a jediné, co dokáže její početnost výrazně snížit, je dlouhotrvající tuhá zima s vysokou sněhovou pokrývkou (ta poslední byla na přelomu roků 2006 a 2007). Má to svou logiku, protože jestliže je prokázáno, že jeden rys strhne za rok 50-70 kusů spárkaté zvěře, tak vzhledem k velikosti jeho domovského okrsku, který je průměrně 300-350 km2, jsou početní ztráty spárkaté zvěře na tomto území naprosto zanedbatelné.

3.) NEPLATÍ také, že pokud je dostatek zvěře, daří se také rysovi a jeho populace roste. V opačném případě, že jeho početnost klesá. Velikost domovských okrsků rysa ostrovida je dána jeho etologií. Je tedy nesporné, že území, na kterém se rys pohybuje, a které je pro jeho život ideální, není "nafukovací". Více rysů se tam prostě nevejde. Početnost populace se může krátkodobě zvýšit pouze o dospívající jedince, kteří dosud nebyli přinuceni toto území opustit. Vycházet ze vztahu že: více srnců = více rysů, je dost naivní představa.

Neúspěšný lovecký pokus rysa ostrovida v přezimovací obůrce pro jelení zvěř.

Zajímavým příkladem, že zdravotní stav ani velikost nehrají v úlovcích rysa ostrovida zásadní roli je stržená dospělá laň (odhadem pětiletá), jejíž živá váha mohla být cca. 80 kg. Byla ulovena dospělým rysím samcem patrně nad ránem dne 19.3.2016. V podvečerních hodinách téhož dne ji nalezl můj kolega a i přestože jeho dvě jagdteriérky odehnaly rysa, který již byl u své kořisti, kdovíkam daleko, se v průběhu noci vrátil zpět. To, jak dlouho se ke své kořisti vracel, se můžete podívat na foto a video dokumentaci pořízené fotopastí. Za zmínku stojí určitě videozáznam z 24.3.2016, kdy v levé části záznamu jsou jasně patrná světla přihlížejícího rysa v situaci, kdy se k lani přibližovalo dospělé prase divoké. Od tohoto dne se pak rys na nějakou dobu odmlčel. Vrátil se až 28.3.2016. Poslední návštěva rysa je ze dne 2.4.2016, kdy se k mému překvapení u kořisti objevila kočka označená obojkem pro telemetrické sledování. Je to kočka, která se také vyznačuje tím, že loví převážně jelení zvěř, čehož jsem byl také svědkem (viz. článek Rys ostrovid - letmá setkání).

20.3.2016
rys1

21.3.2016
rys2

22.3.2016
rys3

23.3.2016

24.3.2016

28.3.2016

30.3.2016

2.4.2016
rys4

Komentáře k tomuto článku

  • Alva

    Dear md-wildlifephoto.cz owner, Your posts are always thought-provoking and inspiring.

  • Martin Z Jeseníků

    Skvělý článek ! Mít možnost si tohle přečíst a ještě u toho vidět dokumentaci je pro mě fantazie.
    To jsem rád. Zdravím do Jeseníků.

  • Jan Milata

    Ahoj Marku. Pěkný a zajímaví článek fotky i videa z fotopasti.S těmi parohy jsi měl pravdu.Měl jsem možnost vidět záběry jelena a rysa z fotopasti od Aleše umístěné u "pařezu".
    Díky Honzo.

Přidat nový komentář